Technology

Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

19.11.2020, 15:41 0 komentarzy
Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Od praktycznie 25 lat, 16 listopada dumnie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem tolerancji co dnia styka się bardzo dużo osób i właśnie ten dzień ma to sygnalizować. Jest to między innymi komunikat do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, aby znaleźli wyjście z tego występującego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, by wykluczyć nietolerancję poprzez edukowanie, czy również tworzenie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu potęgowanie akceptacji i zachęcanie do braku gnębienia osób skrzywdzonych z wielu powodów.

Cała ta inicjatywa była spowodowana przez systematycznie wywoływane zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Stwierdzono jednak, że to właśnie te mniejszości zmagają się z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają pomóc w odnalezieniu głównych przesłanek uformowania się braku akceptacji, ale również mają ostrzegać, jak niebezpieczne bywają przejawy nietolerancji dla osób dręczonych. Żeby dowiedzieć się, czym właściwie jest szanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz uznawanie różnic indywidualnych, potrzebne są tego typu działania, które z całą pewnością okazują się pomocne w tym zakresie. Ma także pouczać, nauczyć doceniania różnorodności względem kultur, zrozumienia innych ludzi, a także celem takich czynności jest umiejętności słuchania.

W jaki sposób w Polsce celebruje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili ogólny manifest, w którym wykazują wielkie wsparcie dla osób, które doświadczyły werbalnej oraz fizycznej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże manifestem. Solidarność dnia 16 listopada będzie obwieszczana przez wywieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie budynków, jak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W barwach tęczy został podświetlony głównie most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Zostaw komentarz