Technology

Wojna przeciwko zanieczyszczeniu

21.11.2020, 13:54 0 komentarzy
Wojna przeciwko zanieczyszczeniu

Dzień Czystego Powietrza było można świętować kilka dni temu.Z tego powodu powinno się nabrać odrobinę refleksji dotyczących dość dużego problemu, który daje o sobie znać w okręgu całej Polski. Mowa tu bezspornie o smogu, który z pewnością może okazać się dla wielu ludzi naprawdę bez granic groźny. Toksyny, które wdychamy zasadniczo każdego dnia, oczywiście mają związek z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już bez mała rok. Naprawdę warto notorycznie objaśniać czym jest degradacja środowiska bądź też jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Raptem w kilku telewizyjnych stacjach, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Warto w głównej mierze zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił także problem ze smogiem. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie degradacji środowiska. Połowę smogu w naszym kraju generujemy my sami w domach, o czym powiadomił nas Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie rozmontujemy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Oprócz tego, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem włączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za mniej więcej 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak oznajmił Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę również to, że problem ze smogiem a także z koronawirusem możemy ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 rozpoczęła się w krajach o nieprzeciętnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W aspekcie smogu bez dwóch zdań należałoby także być świadomym tego, co w praktyce jest generalną tego przyczyną. Mianowicie jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu wielu niebezpiecznych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich perspektyw jest niezmiernie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz