Za niedługo wybory na prezydenta w USA

15.09.2020, 11:50 0 komentarzy
Za niedługo wybory na prezydenta w USA

W 2020 roku USA odda swój głos na następnego prezydenta. Aktualnie obowiązek ten sprawuje Donald Trump i rzecz jasna stara się on o reelekcję. Mimo wszystko konkurenci nie próżnują i na kilkadziesiąt dni przed głosowaniem mamy szansę zapoznania się z publiczną opinią. W jaki sposób się rozwija obecna sytuacja? Czyje szanse są największe? W opozycji z ostatnimi wyborami, największy konkurent Trumpa ma o wiele większą przewagę.

Joe Biden, kandydat Demokratów, posiada ponad 7% przewagę nad aktualnym prezydentem Ameryki. Mimo to komitet wyborczy Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie sądzi, żeby aktualne sondaże oddawały realny rezultat wyborów. W roku 2016 sytuacja wydawała się trochę podobnie - Hillary Clinton w zeszłych wyborach także przodowała, aczkolwiek ta wyższość nie była bardzo spora. Było to zaledwie 2,3%. Niezależnie od tego, że Hillary Clinton posiadała przewagę a także uzyskała większą liczbę głosów, biorąc pod uwagę całe USA, przegrała wybory z Donaldem Trumpem.

Ciekawe okazuje się to, iż w Stanach Zjednoczonych nie przesądza o większość indywidualnych głosów nie stanowi o wyniku. Najważniejszy będzie wybór elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich ilość i zależy ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Pięć stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - walczy ze sobą głównie.

W każdym wskazanym stanie sondaże wyglądają inaczej. W części stanów przewodzi Trump, gdzie indziej kandydat Demokratów. Sytuacja zatem okazuje się nie być łatwa do przewidzenia. Dużo rzecz jasna zależy od ogólnych poglądów w danej części USA - zdarzyć się może, że ludzie przedstawiają ogólnie republikańskie poglądy, a czasem okazują się to demokratyczne poglądy. Mimo to chociażby w stanach w znacznej mierze o poglądach republikańskich w ostatnim czasie zaszły duże modyfikacje. Dużo za sprawą nowych mieszkańców, którzy przedstawiają dosyć liberalne poglądy, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na tanie domy. Takie podpisy być może będą miały znaczący wpływ na powołanie następnego reprezentanta kraju.

A jak odbędą się wybory w czasie epidemii? Przez epidemię wybory będą wydłużone, ponieważ rozpoczynają się dokładnie za niedługo. Spora liczba obywateli zdecydowała się oddawać swój głos metodą korespondencyjną.

Trzeba więc poczekać na rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę wybory w 2016 roku, nic nie będzie do końca jasne a sugerowanie się opiniami publicznymi może okazać się niewłaściwe.

Tagi:

Zostaw komentarz