Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest w naszej parafii w każdą II niedzielę miesiąca w czasie Mszy Św. o godz. 11.00 oraz w sobotę, po tej niedzieli, na Mszy św. o godz. 10.00. Rodzice dziecka przed planowanym terminem zgłaszają dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej.

Przy zapisie dziecka, należy przedłożyć:

• akt urodzenia dziecka (odpis z USC) – do wglądu
  • dane o rodzicach chrzestnych (wyznanie rzymskokatolickie, wiek, dokładny adres zamieszkania)
  • zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych, że mogą być chrzestnymi (musi to być osoba wierząca i praktykująca, nie związana żadnymi przeszkodami kanonicznymi, która przystąpi do spowiedzi i Komunii  (osoba bierzmowana).

Nauki przed chrztem dla rodziców i chrzestnych odbywają w sobotę przed II niedzielą miesiąca o godz. 17.00   w salce parafialnej, przy ul. Kasprowicza 1.

W dniu Chrztu należy przybyć do kościoła ok. 15 minut przed Uroczystością. Miejsca dla rodziców i chrzestnych są przygotowane w pierwszych ławkach przed ołtarzem (wspólna ławka dla rodziców i chrzestnych). Należy posiadać święcę chrzcielną oraz białą szatę dla dziecka.

Czym jest Chrzest św.?

Sakrament Chrztu ustanowił Pan Jezus po Zmartwych­wstaniu, kiedy powiedział do Apostołów: ,,Idąc tedy nau­czajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Chrzest jest pierwszym i najpotrzeb­niejszym Sakramentem, ponieważ bez niego nie można się zbawić, ani przyjąć żadnego innego Sakramentu.

Sakrament chrztu daje po raz pierwszy człowiekowi łaskę uświęcającą, a tym samym gładzi grzech pierworodny. Jeśli człowiek dorosły przyjmuje Chrzest, to wówczas gładzi wszystkie grzechy przed chrztem popełnione.

Przez Chrzest stajenny się członkami Kościoła katolic­kiego. Chrztu świętego udziela uroczyście kapłan. W ra­zie nagłej potrzeby może ochrzcić każdy człowiek. Sakramentu Chrztu udziela się w następujący sposób: Polewa się wodą głowę i równocześnie wymawia się słowa: ,,Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".Przy chrzcie otrzymujemy także imię Świętego, który ma być w życiu wzorem i opiekunem.